28.4.2020 Utorok po 3. veľkonočnej nedeli

Skutky apoštolov − Sk 7, 51 – 8, 1a

Evanjelium podľa Jána − Jn 6, 30-35

Milovaní bratia a sestry, drahí farníci.

Dnešné prvé čítanie môže nám pripomenúť Vianoce, lebo čítame ho vždy 26.decembra na sviatok sv. Štefana. Štefan hovorí starším a zákonníkom: „Vy tvrdošijní a neobrezaní srdcom a ušami.“ Rim 10,17 hovorí o tom takto: „Teda viera je z hlásania a hlásanie skrze Kristovo slovo.“ A práve preto, chceme mať každý deň kontakt s Božím slovom, čítať, počúvať, rozjímať. Aby cez uši vchádzalo do srdca a stavalo sa pre nás pokrmom.

Zaujímavé je, že keď Štefan pozerá na nebo vidí „Ježiša stáť po pravici Boha“. Vo vyznaní viery v Credo hovoríme: „vstal z mŕtvych, sedí po pravici Otca“. To stojí, čí sedí? Ježiš, keď vidí, čo sa deje so Štefanom a že smrť nie je pre neho len smrťou, ale bránou k novému životu, že ostatní vidia letiace kamene a Štefan Božiu slávu, keď Ježiš počuje modlitbu Štefana: „Pane, nezapočítaj im tento hriech“, tak vstáva, aby v nebi privítal takého hrdinu.

V dnešnom Evanjeliu ako ozvena opakujú sa slová: dal, daj, dávaj. Čo nás drží pri Ježišovi, to čo nám dáva? Či nie je to tak, že často dar zakrýva nám darcu? Dal, daj, dávaj. Viera, to nie je viera v to, čo mi Boh môže dať, ale v Neho, Ježiša Krista, Spasiteľa, ktorý sa nám dáva ako pravý chlieb, ako chlieb života. Viera, to nie len dary, znaky či skutky, to predovšetkým prítomnosť. Amen.

p.Robert Kurowidzki

správca farnosti